American Morgan Horse Association

Show Results

Lippitt Country Show

September 11th, 2006

Dates: August 19-20, 2006

Location: Tunbridge, Vermont

Judge: James C. Brown



Carriage Driving

CARR DRIV PL TURNOUT: 1. MICHABOU TRADITIONAL LAD, Lori St Hilaire Cash; 2. RANDALLANE BEAUBROOKE, Leigh M Semilof

CARR DRIV PL WORKING: 1. MICHABOU TRADITIONAL LAD, Lori St Hilaire Cash; 2. RANDALLANE BEAUBROOKE, Leigh M Semilof; 3. WEATHERMONT ETHAN, Barbara Pflug/Wayne & Joy Smith

CARR DRIV GAMBLER'S CHOICE: 1. RANDALLANE BEAUBROOKE, Leigh M Semilof; 2. MICHABOU TRADITIONAL LAD, Lori St Hilaire Cash

HI-PT CARRIAGE AWARD: 1. Leigh M Semilof



Dressage

USDF 2003 INTRO TEST A: 1. WEATHERMONT ETHAN, Barbara Pflug/Wayne & Joy Smith; 2. ELLEN MARIE STROM, Laura Cranston; 3. WEATHERMONT GEORGIA, Barbara Pflug/Wayne & Joy Smith; 4. W MONT FIRST LADY, Barbara Pflug/Wayne & Joy Smith

USDF 2003 INTRO TEST B: 1. ELLEN MARIE STROM, Laura Cranston; 2. BLUE SPRUCE D'LANC'E, Leila Warawka; 3. W MONT FIRST LADY, Barbara Pflug/Wayne & Joy Smith; 4. WEATHERMONT GEORGIA, Barbara Pflug/Wayne & Joy Smith

US EQUESTRIAN 2003 TRAIN TEST 1: 1. BLUE SPRUCE D'LANC'E, Leila Warawka



English Pleasure

PL S/M/G SADDLE SEAT: 1. MIC MAC CHEROKEE, Marilyn C Childs/Susan H Childs; 2. DEW MEADOW TIPPECANOE TOO, Crescent J Peirce; 3. IMPERIAL QUEST, Laura Culver

PL SADDLE SEAT CH: 1. IMPERIAL QUEST, Laura Culver; 2. MIC MAC CHEROKEE, Marilyn C Childs/Susan H Childs; 3. DEW MEADOW TIPPECANOE TOO, Crescent J Peirce



Hunter Pleasure

HUNTER SEAT PL: 1. MICHABOU TRADITIONAL LAD, Lori St Hilaire Cash; 2. BARRE TOWN BRIDGET, Laura Cranston

JR EXH HUNTER SEAT PL: 1. WEATHERMONT GEORGIA, Barbara Pflug/Wayne & Joy Smith; 2. ROSEMARY'S BABY, Crescent J Peirce; 3. BARRE TOWN BRIDGET, Laura Cranston; 4. BLUE SPRUCE D'LANC'E, Leila Warawka

HUNTER PL CH: 1. MICHABOU TRADITIONAL LAD, Lori St Hilaire Cash; 2. BARRE TOWN BRIDGET, Laura Cranston; 3. ROSEMARY'S BABY, Crescent J Peirce



In-Hand

HALF LIPPITT S/M/G 2 & UNDER: 1. CHERRY LEDGE DADDY'S GIRL, Karen L Swanberg

LIPPITT WNLNG FILLY: 1. RANDALLANE PORSCHE, Crescent J Peirce; 2. SWR SHADOW OF KNIGHT, Heather Pinet

LIPPITT WNLNG COLT: 1. RANDALLANE FUSION, Crescent J Peirce; 2. BROOK HILL SYNDICATION, Heather Pinet

LIPPITT BROODMARE W/2006 LIPP FOAL: 1. ROSEMARY'S BABY, Crescent J Peirce: 1. RANDALLANE PORSCHE, Crescent J Peirce; 2. DEW MEADOW TIPPECANOE TOO, Crescent J Peirce; 2. RANDALLANE FUSION, Crescent J Peirce

LIPPITT YRLNG FILLY: 1. BROOK HILL EMBER ASH, Heather Pinet; 2. AMBERFIELDS MYSTIC STONE, Judy Hinman; 3. JAZZ'S STARDUST, Cynthia & Richard Larson

LIPPITT YRLNG COLT: 1. STARSHINE EPSILON AURIGAE, Leigh M Semilof; 2. AMBERFIELDS INCAN STONE, Robert W Forbes

LIPPITT 2-YR FILLY: 1. MICHABOU KT MARILYNN, Lori St Hilaire Cash

LIPPITT 2-YR COLT: 1. RICOCHET (RAF), Colleen Culver; 2. JAZZ'S BRANDY ROCK RAGGAE, Sandra Mercurio

JR CH LIPPITT MARE: 1. MICHABOU KT MARILYNN, Lori St Hilaire Cash; 2. RANDALLANE PORSCHE, Crescent J Peirce

JR CH LIPPITT STALLION: 1. RICOCHET (RAF), Colleen Culver; 2. RANDALLANE FUSION, Crescent J Peirce

LIPPITT MARE 3- & 4-YR: 1. REIM JADE MORO, Judy Hinman

LIPPITT MARE 5-14: 1. EDGEWOOD IDA HALL TRIBUTE, Julie Loftus Jennifer Marshal; 2. WEATHERMONT TRILBY ASH, Barbara Pflug/Wayne & Joy Smith; 3. FALLEN WILLOW QETESH, Bill & Mindy Vienneau

LIPPITT MARE 15 & OLDER: 1. WEATHERMONT GEORGIA, Barbara Pflug/Wayne & Joy Smith; 2. SPECIAL OCCASION, Heather Pinet; 3. ROSEMARY'S BABY, Crescent J Peirce; 4. WEATHERMONT SARAH, Barbara Pflug/Wayne & Joy Smith

SR LIPPITT MARE CH: 1. EDGEWOOD IDA HALL TRIBUTE, Julie Loftus Jennifer Marshal; 2. WEATHERMONT GEORGIA, Barbara Pflug/Wayne & Joy Smith

GR CH LIPPITT MARE: 1. MICHABOU KT MARILYNN, Lori St Hilaire Cash; 2. EDGEWOOD IDA HALL TRIBUTE, Julie Loftus Jennifer Marshal

LIPPITT GELDING 4 & UNDER: 1. MICHABOU TRADITIONAL LAD, Lori St Hilaire Cash; 2. RANDALLANE SHOCK AND AWE, Doreen L Dunklee; 3. RANDALLANE NEW DIMENSION, Crescent J Peirce; 4. STARSHINE REGULUS, Leigh M Semilof

LIPPITT GELDING 5 & OLDER: 1. IMPERIAL QUEST, Laura Culver; 2. MIC MAC CHEROKEE, Marilyn C Childs/Susan H Childs

LIPPITT DAM & LIPPITT PRODUCE: 1. W MONT FIRST LADY, Barbara Pflug/Wayne & Joy Smith; 2. WEATHERMONT SARAH, Barbara Pflug/Wayne & Joy Smith; 3. WEATHERMONT GEORGIA, Barbara Pflug/Wayne & Joy Smith

LIPPITT MORGAN FUT WNLNG: 1. RANDALLANE FUSION, Crescent J Peirce; 2. RANDALLANE PORSCHE, Crescent J Peirce; 3. BROOK HILL SYNDICATION, Heather Pinet

LIPPITT MORGAN FUT YRLNG: 1. STARSHINE EPSILON AURIGAE, Leigh M Semilof; 2. BROOK HILL EMBER ASH, Heather Pinet; 3. AMBERFIELDS INCAN STONE, Robert W Forbes; 4. JAZZ'S STARDUST, Cynthia & Richard Larson

LIPPITT STALLION 3- & 4-YR: 1. ROHAN BUCEPHALUS, David R & Barbara Carr

LIPPITT STALLION 5-14 YRS: 1. MINT BLACK JACK, Karen L Swanberg; 2. WEATHERMONT ETHAN, Barbara Pflug/Wayne & Joy Smith

SR LIPPITT STALLION CH: 1. MINT BLACK JACK, Karen L Swanberg; 2. WEATHERMONT ETHAN, Barbara Pflug/Wayne & Joy Smith

GR CH LIPPITT STALLION: 1. MINT BLACK JACK, Karen L Swanberg; 2. WEATHERMONT ETHAN, Barbara Pflug/Wayne & Joy Smith

LIPPITT GET OF LIPPITT SIRE: 1. Get of Randallane Genesis, Crescent Peirce; 2. Get of Hillside Stoney Ash, Dale & Nancy Wolfe

GREEN MOUNTAIN STANDARD CLASS: 1. MINT BLACK JACK, Karen L Swanberg; 2. WEATHERMONT ETHAN, Barbara Pflug/Wayne & Joy Smith; 3. SPECIAL OCCASION, Heather Pinet; 4. MICHABOU TRADITIONAL LAD, Lori St Hilaire Cash



Miscellaneous

FIT & SHOW 13 & UNDER: 1. WEATHERMONT GEORGIA, Barbara Pflug/Wayne & Joy Smith; 2. W MONT FIRST LADY, Barbara Pflug/Wayne & Joy Smith; 3. BARRE TOWN BRIDGET, Laura Cranston

FIT & SHOW 14-18: 1. EDGEWOOD IDA HALL TRIBUTE, Julie Loftus Jennifer Marshal; 2. ELLEN MARIE STROM, Laura Cranston; 3. BLUE SPRUCE D'LANC'E, Leila Warawka

TRAIL HORSEMANSHIP ADULT: 1. MINT BARB, Deborah L Tomasini; 2. WEATHERMONT SARAH, Barbara Pflug/Wayne & Joy Smith; 3. TOV PRINCETON, Carol Marie Dzindzio, 34, W MONT FIRST LADY, Barbara Pflug/Wayne & Joy Smith

TRAIL HORSEMANSHIP JR: 1. WEATHERMONT GEORGIA, Barbara Pflug/Wayne & Joy Smith; 2. BARRE TOWN BRIDGET, Laura Cranston

COSTUME CLASS: 1. W MONT FIRST LADY, Barbara Pflug/Wayne & Joy Smith: 1. WEATHERMONT TRILBY ASH, Barbara Pflug/Wayne & Joy Smith: 1. WEATHERMONT GEORGIA, Barbara Pflug/Wayne & Joy Smith; 2. REIM JADE MORO, Judy Hinman; 3. MIC MAC CHEROKEE, Marilyn C Childs/Susan H Childs; 4. EDGEWOOD IDA HALL TRIBUTE, Julie Loftus Jennifer Marshal

ROAD HACK: 1. IMPERIAL QUEST, Laura Culver; 2. DEW MEADOW TIPPECANOE TOO, Crescent J Peirce

BEGINNER PL W/T 13 & UNDER: 1. W MONT FIRST LADY, Barbara Pflug/Wayne & Joy Smith; 2. TOBA MINT, Sandra Mercurio; 3. BARRE TOWN BRIDGET, Laura Cranston

BEGIN PL W/T 14-18: 1. ELLEN MARIE STROM, Laura Cranston

MAIDEN RIDER PL: 1. DEW MEADOW TIPPECANOE TOO, Crescent J Peirce

JACK BENNY W/T: 1. W MONT FIRST LADY, Barbara Pflug/Wayne & Joy Smith; 2. TOV PRINCETON, Carol Marie Dzindzio; 3. IMPERIAL QUEST, Laura Culver; 4. WEATHERMONT SARAH, Barbara Pflug/Wayne & Joy Smith

ONE MILE TROTTING RACE U/S: 1. ELLEN MARIE STROM, Laura Cranston; 2. FALLEN WILLOW QETESH, Bill & Mindy Vienneau ; 3. RANDALLANE PARADIGM, Lisa J & Douglas A Godard

ONE MILE TROTTING RACE HARNESS: 1. RANDALLANE BEAUBROOKE, Leigh M Semilof; 2. MICHABOU TRADITIONAL LAD, Lori St Hilaire Cash

TRAIL HORSES 2 & UNDER: 1. JAZZ'S STARDUST, Cynthia & Richard Larson ; 2. AMBERFIELDS MYSTIC STONE, Judy Hinman; 3. BROOK HILL EMBER ASH, Heather Pinet; 4. BROOK HILL SYNDICATION, Heather Pinet

AGED HORSES U/S PL: 1. DEW MEADOW TIPPECANOE TOO, Crescent J Peirce; 2. ROSEMARY'S BABY, Crescent J Peirce

ETHAN ALLEN 3RD DRIVING: 1. MICHABOU TRADITIONAL LAD, Lori St Hilaire Cash; 2. WEATHERMONT ETHAN, Barbara Pflug/Wayne & Joy Smith

ROAD HACK CH: 1. IMPERIAL QUEST, Laura Culver; 2. DEW MEADOW TIPPECANOE TOO, Crescent J Peirce

GREEN HORSE W/T: 1. REIM JADE MORO, Judy Hinman; 2. RANDALLANE SHOCK AND AWE, Doreen L Dunklee; 3. FALLEN WILLOW QETESH, Bill & Mindy Vienneau

JR EXH PL CH ALL SEATS: 1. BLUE SPRUCE D'LANC'E, Leila Warawka; 2. WEATHERMONT GEORGIA, Barbara Pflug/Wayne & Joy Smith; 3. BARRE TOWN BRIDGET, Laura Cranston; 4. ROSEMARY'S BABY, Crescent J Peirce

SIT-A-BUCK JR EXH: 1. WEATHERMONT GEORGIA, Barbara Pflug/Wayne & Joy Smith

POLE BENDING: 1. W MONT FIRST LADY, Barbara Pflug/Wayne & Joy Smith; 2. RANDALLANE PARADIGM, Lisa J & Douglas A Godard ; 3. WEATHERMONT GEORGIA, Barbara Pflug/Wayne & Joy Smith; 4. WEATHERMONT SARAH, Barbara Pflug/Wayne & Joy Smith

BARREL RACING: 1. RANDALLANE PARADIGM, Lisa J & Douglas A Godard ; 2. WEATHERMONT GEORGIA, Barbara Pflug/Wayne & Joy Smith

RYEGATE MORTIKAI PARTNERSHIP AWARD: 1. ALYSSA WARAWKA & BLUE SPRUCE D'LANC,

LIPPITT OF THE YEAR: 1. MINT BLACK JACK, Karen L Swanberg

ALLEN'S MAJOR AWARD: 1. WILLO POND KNIGHT REMEDY, Jo Ann M Anderson



Pleasure Driving

JR HORSE PL DRIV: 1. MICHABOU KT MARILYNN, Lori St Hilaire Cash

PL DRIV: 1. MICHABOU KT MARILYNN, Lori St Hilaire Cash; 2. MICHABOU TRADITIONAL LAD, Lori St Hilaire Cash

PL DRIV CH: 1. MICHABOU KT MARILYNN, Lori St Hilaire Cash; 2. MICHABOU TRADITIONAL LAD, Lori St Hilaire Cash



Western Pleasure

WEST PL FULL LIPPITT: 1. MINT BLACK JACK, Karen L Swanberg; 2. RANDALLANE PARADIGM, Lisa J & Douglas A Godard

WEST PL CH: 1. MINT BLACK JACK, Karen L Swanberg; 2. RANDALLANE PARADIGM, Lisa J & Douglas A Godard



Equitation

BEGINNER W/T 13 & UNDER: 1. Lindsy Cooper; 2. Abigail Bemis; 3. Moriah Cranston

BEGINNER W/T 14-18: 1. Alexandra Jeffway

BEGINNER W/T AWARD 14-18: 1. Alexandra Jeffway

JR EXH HI-PT AWARD: 1. Abigail Renaud; 2. Taylor Cranston

LEADLINE: 1. Kiley Bissell: 1. Laura Culver: 1. Grace Childs: 1. Clara Anderson

RENEE ST. MAURICE AWARD: 1. Abigail Bemis

Custom Responsive Web Design by Propeller Media Works