Show Results

Grand National & World Championship Morgan Horse Show®-Carriage Driving

October 12th, 2019

Dates: October 12-19, 2019
Location: Oklahoma City, OK
Judges: Cheri Barber, Terry Jones Brennan, Cristal Brumbaugh, Nicole Cable, Mike Carpenter, Abby Cosenza, Michael Craghead, Bret Day, Susi Day, Lisa Hillmer, Coby Holowacz, Natalie Lamping, Melissa Moore, Christine Nava Moulthrop, Sheri Odom, Fatima Pawlenko-Kranz, Heather Stalker, Luman Wadhams, John Warner

Carriage Driving
GN CARR OBSTACLE DRIV DOUBLE JEOPARDY SINGLE
1. DANCASTLE STORMY WEATHER, Jane Helmboldt

GN CARR OBSTACLE DRIV GAMBLER’S CHOICE SINGLE
1. GRM STAND AND SALUTE, Grunden Ranch Morgans Harlan & Tamara Grunden
2. BEST'S JP MORGAN, Becky Benjamin
3. SAN ANDREAS BAY, Andrea & Douglas Coursey
4. SUTTON REMEMBRANCE, GCH, Louis H Goldmann Elizabeth Goldmann
5. DANCASTLE STORMY WEATHER, Jane Helmboldt

GN CARR OBSTACLE DRIV PICK YOUR OWN ROUTE SINGLE
1. BEST'S JP MORGAN, Becky Benjamin
2. GRM STAND AND SALUTE, Grunden Ranch Morgans Harlan & Tamara Grunden
3. SAN ANDREAS BAY, Andrea & Douglas Coursey
4. SUTTON REMEMBRANCE, GCH, Louis H Goldmann Elizabeth Goldmann
5. DANCASTLE STORMY WEATHER, Jane Helmboldt

GN CARR PL DRIV REINSMANSHIP SINGLE
1. SUTTON REMEMBRANCE, GCH, Louis H Goldmann Elizabeth Goldmann
2. BEST'S JP MORGAN, Becky Benjamin
3. INTREPID SABRINA, Mary Scronce
4. SAN ANDREAS BAY, Andrea & Douglas Coursey
5. GR MADISON, Florence Investment Limited Partnership Gary Moyer
6. DANCASTLE STORMY WEATHER, Jane Helmboldt
7. GRM STAND AND SALUTE, Grunden Ranch Morgans Harlan & Tamara Grunden

GN CARR PL DRIV TURNOUT SINGLE
1. KJM HOPES AND DREAMS, Jenny Fidler
2. INTREPID SABRINA, Mary Scronce
3. BEST'S JP MORGAN, Becky Benjamin
4. SUTTON REMEMBRANCE, GCH, Louis H Goldmann Elizabeth Goldmann
5. TACORI, Kimberly Caruso
6. GRM STAND AND SALUTE, Grunden Ranch Morgans Harlan & Tamara Grunden
7. DANCASTLE STORMY WEATHER, Jane Helmboldt
8. SAN ANDREAS BAY, Andrea & Douglas Coursey

GN CARR PL DRIV WORKING SINGLE
1. BEST'S JP MORGAN, Becky Benjamin
2. SUTTON REMEMBRANCE, GCH, Louis H Goldmann Elizabeth Goldmann
3. TRACEMARK TOUCH OF GOLD, Beverley Olson
4. KJM HOPES AND DREAMS, Jenny Fidler
5. DANCASTLE STORMY WEATHER, Jane Helmboldt
6. TACORI, Kimberly Caruso
7. GR MADISON, Florence Investment Limited Partnership Gary Moyer
8. GRM STAND AND SALUTE, Grunden Ranch Morgans Harlan & Tamara Grunden
9. SAN ANDREAS BAY, Andrea & Douglas Coursey

GN DRIVEN DRESS INTERMEDIATE LEVEL TEST 5 FINALS
1. SUTTON REMEMBRANCE, GCH, Louis H Goldmann Elizabeth Goldmann
2. BEST'S JP MORGAN, Becky Benjamin
3. SAN ANDREAS BAY, Andrea & Douglas Coursey
4. DANCASTLE STORMY WEATHER, Jane Helmboldt
5. TACORI, Kimberly Caruso

GN DRIVEN DRESS PRELIMINARY LEVEL TEST 1 FINALS
1. SUTTON REMEMBRANCE, GCH, Louis H Goldmann Elizabeth Goldmann
2. BEST'S JP MORGAN, Becky Benjamin
3. DANCASTLE STORMY WEATHER, Jane Helmboldt
4. SAN ANDREAS BAY, Andrea & Douglas Coursey
5. GRM STAND AND SALUTE, Grunden Ranch Morgans Harlan & Tamara Grunden
6. TACORI, Kimberly Caruso

GN HERITAGE SALUTE TO AMERICA-SINGLE/MULTIPLE FINALS
1. TRACEMARK TOUCH OF GOLD, Beverley Olson
2. TACORI, Kimberly Caruso

WC CARR OBSTACLE DRIV SINGLE
1. BEST'S JP MORGAN, Becky Benjamin
2. GRM STAND AND SALUTE, Grunden Ranch Morgans Harlan & Tamara Grunden
3. SAN ANDREAS BAY, Andrea & Douglas Coursey
4. SUTTON REMEMBRANCE, GCH, Louis H Goldmann Elizabeth Goldmann
5. DANCASTLE STORMY WEATHER, Jane Helmboldt

WC CARR PL DRIV SINGLE
1. BEST'S JP MORGAN, Becky Benjamin
2. SUTTON REMEMBRANCE, GCH, Louis H Goldmann Elizabeth Goldmann
3. TRACEMARK TOUCH OF GOLD, Beverley Olson
4. INTREPID SABRINA, Mary Scronce
5. KJM HOPES AND DREAMS, Jenny Fidler
6. DANCASTLE STORMY WEATHER, Jane Helmboldt
7. SAN ANDREAS BAY, Andrea & Douglas Coursey