Show Results

Dixie Cup

May 9th, 2005

Dates: May5-7, 2005
Location: Conyers, Georgia
Morgan Judge: Fay Lowry

Classic Pleasure Driving
MORGAN CL PL DRIV OPEN: 1. TOMERI TIAMO, Caitlin Harrison; 2. DAF MONTE CRISTO, Chauncey M Felker; 3. CENTURY LE BARON, Sylvia Kaye Bedell; 4. WHITEMUD FOREVER SUNBEAM, Jill and Michael Bertolani
MORGAN CL PL DRIV STAKE: 1. CENTURY LE BARON, Sylvia Kaye Bedell; 2. TOMERI TIAMO, Caitlin Harrison; 3. WARLOCK’S ABLAZE-N-GLORY, Edward R & Susan D Wright Alli; 4. WHITEMUD FOREVER SUNBEAM, Jill and Michael Bertolani

Classic Pleasure Saddle
MORGAN CL PL: 1. FUTURITY INTERLUDE, Sylvia Kaye Bedell; 2. RAINDROPS GOOD AS IT GETS, Jean C Rothe & Alicia B Davis; 3. DAF MONTE CRISTO, Chauncey M Felker; 4. WHITEMUD FOREVER SUNBEAM, Jill and Michael Bertolani,
MORGAN CL PL JR EXH: 1. SUNNY ACRES CANDOO, William & Jessie Fejes; 2. BISCAYNE BAY, Taylor Vickers; 3. WARLOCK’S SEBASTIAN, Edward Ray & Susan Wright; 4. CB CHICK-A-BOOM, Camilla R Brandon/Carol Addison
MORGAN CL PL STAKE: 1. SUNNY ACRES CANDOO, William & Jessie Fejes; 2. RAINDROPS GOOD AS IT GETS, Jean C Rothe & Alicia B Davis; 3. DAF MONTE CRISTO, Chauncey M Felker; 4. CB CHICK-A-BOOM, Camilla R Brandon/Carol Addison

English Pleasure
MORGAN ENG PL 4-YR-OLD: 1. GOTTI, Kimberly B Germ-Cramer; 2. RAINDROP’S CHISUM, Alicia Davis
MORGAN ENG PL OPEN: 1. ON TARGET, Sarah Dye Gallant; 2. GFF SPECIAL ILLUSIONS, Jill and Michael Bertolani
MORGAN ENG PL 14-17: 1. OCTOBER FIREDANCER, Alyssa Johnson; 2. BISCAYNE BAY, Taylor Vickers; 3. ARDUNS YANKEE ROYAL, Elizabeth Georgianni; 4. SARALIN’S TRADEMARK, Alyssa Johnson,
MORGAN ENG PL AM: 1. BLACK TIE OPTIONAL, Kathleen Gutting
MORGAN ENG PL LADIES: 1. STONECROFT WISH ME WELL, Chauncey M Felker; 2. FAITHFULLEE, John J Jr & Barbara K Goda
MORGAN ENG PL JR HORSE STAKE: 1. GOTTI, Kimberly B Germ-Cramer
MORGAN ENG PL JR EXH STAKE: 1. OCTOBER FIREDANCER, Alyssa Johnson; 2. ARDUNS YANKEE ROYAL, Elizabeth Georgianni; 3. WARLOCK’S SEBASTIAN, Edward Ray & Susan Wright
MORGAN ENG PL AM STAKE: 1. BLACK TIE OPTIONAL, Kathleen Gutting
MORGAN ENG PL STAKE: 1. STONECROFT WISH ME WELL, Chauncey M Felker; 2. MARIN FIVE-O-ONE, Patricia & M Frederick Dills; 3. ON TARGET, Sarah Dye Gallant; 4. FAITHFULLEE, John J Jr & Barbara K Goda
MORGAN ENG PL LADIES: 1. MARIN FIVE-O-ONE, Patricia & M Frederick Dills

Hunter Pleasure
MORGAN HUNT PL OPEN: 1. WILLOWICK SOUTHERN STYLE, Darlene Stodolski; 2. BERMUDA TRIANGLE, Dimity Webster Stormhaven Farm; 3. TSWF COMMANDER, Miranda Sibley Angela Sibley
MORGAN HUNT PL AM/JUVENILE: 1. BERMUDA TRIANGLE, Dimity Webster Stormhaven Farm; 2. TSWF COMMANDER, Miranda Sibley Angela Sibley
MORGAN HUNT PL AM/JUV STAKE: 1. BERMUDA TRIANGLE, Dimity Webster Stormhaven Farm; 2. TSWF COMMANDER, Miranda Sibley Angela Sibley
MORGAN HUNT PL STAKE: 1. WILLOWICK SOUTHERN STYLE, Darlene Stodolski; 2. BERMUDA TRIANGLE, Dimity Webster Stormhaven Farm

In-Hand
MORGAN IN-HAND MARE: 1. RWD DIRECT CLASS, Tricia Waclena
IN-HAND GELDING: 1. WARLOCKS I’VE BEEN FRAMED, Edward Ray & Susan Wright; 2. WARLOCK BACK TOTHE FUTURE, Theresa Alford

Miscellaneous
MORGAN WALK/TROT PL SS 11 & UNDER: 1. GFF SPECIAL ILLUSIONS, Jill and Michael Bertolani

Pleasure Driving
MORGAN PL DRIV AM: 1. RJM ROULETTE, Janet G B Morgan; 2. STONECROFT WISH ME WELL, Chauncey M Felker; 3. ON TARGET, Sarah Dye Gallant
MORGAN PL DRIV OPEN: 1. DJE ANSWER TO DESTINY, E H Matthews; 2. BELALUGOSI, Lyniece N Talmadge
MORGAN PL DRIV LADIES: 1. BOXFORD AIRE OF ELEGANCE, Barbara K Lindauer; 2. CPMF AMBER LIGHT, Patricia & M Frederick Dills; 3. WARLOCK’S ABLAZE-N-GLORY, Edward R & Susan D Wright Alli
MORGAN PL DRIV 4-YR: 1. SHARAGANO, Lyniece N Talmadge; 2. CB ALLANTE, Camilla R Brandon Carol Addiso
MORGAN PL DRIV 2-YR-OLD: 1. MIS ISABELLA, Marsha H & Isabelle Shepard; 2. LNT JACK BE NIMBLE, Lyniece N Talmadge
MORGAN PL DRIV JR EXH: 1. WILLOWICK WILL TO WYNNE, Darlene Stodolski
MORGAN PL DRIV AM/JUVENILE STAKE: 1. RJM ROULETTE, Janet G B Morgan; 2. ON TARGET, Sarah Dye Gallant
MORGAN PL DRIV JR HORSE STAKE: 1. SHARAGANO, Lyniece N Talmadge; 2. CB ALLANTE, Camilla R Brandon Carol Addiso
MORGAN PL DRIV STAKE: 1. CPMF AMBER LIGHT, Patricia & M Frederick Dills; 2. DJE ANSWER TO DESTINY, E H Matthews

Park Harness
MORGAN PARK HARNESS JR/NOV HORSE: 1. JW AUTHORITY, John J Jr & Barbara K Goda
MORGAN PARK HARNESS STAKE: 1. JW AUTHORITY, John J Jr & Barbara K Goda

Park Saddle
MORGAN PARK SADDLE JR/NOV HORSE: 1. CN DEBUTANTE, Cindy Nord
MORGAN PARK SADDLE AM/JUVENILE: 1. CBMF UNDENIABLE, Kathleen Gutting
MORGAN PARK SADDLE OPEN: 1. CN’S STYLISH DEBUT, Cindy Nord; 2. JACQUI O, Lyniece N Talmadge
MORGAN PARK SADDLE AM/JUV STAKE: 1. CBMF UNDENIABLE, Kathleen Gutting
MORGAN PARK SADDLE STAKE: 1. CN’S STYLISH DEBUT, Cindy Nord

Western Pleasure
MORGAN WEST PL JR/NOV HORSE: 1. TSWF COMMANDER, Miranda Sibley Angela Sibley; 2. PTR MS BEHAVIN, Jean C Rothe & Alicia B Davis
MORGAN WEST PL OPEN: 1. CADUCEUS QUASAR, Patricia C West
MORGAN WEST PL JR EXH: 1. MTN LAUREL ELECTION DAY, Caitlin Harrison; 2. FATAL ATTRACTION, John J Jr & Barbara K Goda
MORGAN WEST PL AM/JUV STAKE: 1. MTN LAUREL ELECTION DAY, Caitlin Harrison
MORGAN WEST PL JR/NOV HORSE STAKE: 1. PTR MS BEHAVIN, Jean C Rothe & Alicia B Davis; 2. TSWF COMMANDER, Miranda Sibley Angela Sibley
MORGAN WEST PL STAKE: 1. TSWF COMMANDER, Miranda Sibley Angela Sibley

Equitation
AMHA SADDLE SEAT MEDAL: 1. Alyssa Johnson; 2. Zana Isakovic; 3. Cas Dupont; 4. Mallory Eldred
MORGAN WALK/TROT SADDLE SEAT: 1. Isabella Bertolani

Custom Responsive Web Design by Propeller Media Works