Show Results

2010 Grand National & World Championship Morgan Horse Show-Park

October 9th, 2010

Dates: October 9-16, 2010
Location: Oklahoma City, Oklahoma
Judges: Harold Angell, Renee Baker, Stephen Davis, Cecile Hetzel Dunn, Lewis Eckard, Kim Meadors Hall, Janet Hannon, Billie Hill, Coby Holowacz, Anne Judd, Patty Kent, Gayle Lampe, Sue Malone-Casey, William Moroney, Flis Sassela, Kathryn Schwartz, Sandy Sessink, Bill Waller, Lisa Cunningham Waller, John Whalen

WC PARK HARNESS AM
1. SYP HIGH DEFINITION, Theodore & Elaine Olsen
2. TARA'S FIREWALKER, Krista Headley
3. RYAN'S VALENTINO, C Timothy McKinley
4. DRAGONSMEADE FUSION, Dragonsmeade

GN PARK HARNESS 2-YR
1. ARBORIA ARION, Arboria Morgans Inc
2. ELOQUENT DANSEUSE, Julie Opipari

GN PARK HARNESS 3-YR
1. SYP SHOW STOPPER, Phil & Gloria Blevins
2. EQUINOX FEAR THIS, Kathleen Pierce
3. FIELDCREST BRAVO, Tim E & Carol A Selinsky

GN PARK HARNESS LADIES MARE
1. CRY BABY, Plan B
2. INDIANCREEK AMERICAN GIRL, Copper Beech LLC
3. SIGNED SEALED DELIVERED, Kimberly B Germ-Cramer

GN PARK HARNESS STALLION
1. SPICEOLIFE PRESENT TENSE, Arboria Morgans Inc
2. MASTROIANNI, Sheryl Bartolucci
3. DRAGONSMEADE AXIOS, Dragonsmeade
4. JDS PALADIN PAZAZZ, Tina Lessnau

WC FUT PARK HARNESS 3-YR
1. MERRIEHILL BLACK BETTY, Graycliff LLC
2. CBMF MOMENT IN THE SUN, Copper Beech LLC
3. MRS STEVEN RUDY, Susan L McCullough
4. CBMF CEASE FIRE, Barry Laub
5. JDS SWEET OBSESSION, Debbie LaMay
6. TOMERI DELOVELY, Thomas G & Theresa L Brisco
7. SUNNY ACRES MISS SCARLET, Kathryn Gallant
8. FIELDCREST BRAVO, Tim E & Carol A Selinsky
9. JDS COSA NOSTRA, Debbie LaMay

GN PARK HARNESS M/G
1. QUEENS STARFIRE, Rocky J & Diana Schliefer
2. CEDAR CREEK DANSEUR, Edward & Jane Leonard
3. TARA'S MOJO, Kathy & William Taylor
4. BELLORAZZO, Dawn Diovera

WC FUT PARK HARNESS 2-YR
1. SPRINGMILL SUPERSTITION, John & Patricia Huse Family
2. SSLLC VANTAGE POINT, Kevin M Schengrund
3. UNAPOLOGETIC, Equine Holdings LLC
4. CENTURY OAK BALINESE, Muriel Wittmer Herrick Robert
5. ELOQUENT DANSEUSE, Julie Opipari

GN PARK HARNESS JR EXH 16 & 17
1. MEM TOUGH ENOUGH, Travis Wilson
2. MINION VALENTINO, Brian B Stewart
3. THE ALCHEMIST, Loek & Robert Neimeth

GN PARK HARNESS AM MASTERS
1. NDT FRENCH IMPRESSIONIST, Patricia C Lloyd
2. MEM BONNIE BLUE, John & Nancy Hendricks
3. BOXFORD BRAVURA, Theodore & Elaine Olsen
4. DEER CREEK SHARPDRESEDMAN, Craig Sommers Jennifer Sommers
5. JDS PALADIN PAZAZZ, Tina Lessnau
6. MSV MISS JUDY, Kathleen Pierce

GN PARK HARNESS JR EXH 15 & UNDER
1. CELEBRITY MARQUEE, Nicola Varveris
2. SIGNED SEALED DELIVERED, Kimberly B Germ-Cramer
3. JW RAIRE REVIEW, Lakefront Farm LLC

GN PARK HARNESS AM M/G
1. TARA'S FIREWALKER, Krista Headley
2. DRAGONSMEADE FUSION, Dragonsmeade
3. RYAN'S VALENTINO, C Timothy McKinley

GN PARK HARNESS AM STALLION
1. SYP HIGH DEFINITION, Theodore & Elaine Olsen

WC PARK HARNESS 4-YR
1. HVK BRASS RING, Herbert V Kohler
2. QVM JOCELYN ROSE, Krista Headley
3. SPRINGMILL RING OF FIRE, John & Patricia Huse Family
4. MASTERCLASS, Tom & Joanna Meyers
5. GI JANE, Montjoy Kugeler

GN PARK HARNESS YOUTH FINALS
1. WHITEMUD DIXIE DANCEKING, Patricia C Lloyd
2. GORDEL'S DELIVERANCE, George E & Glendel Campbell
3. BRI-B XTC, Brian B Stewart
4. EQUINOX FEAR THIS, Kathleen Pierce
5. JDS PALADIN PAZAZZ, Tina Lessnau

WC PARK HARNESS LADIES
1. CRY BABY, Plan B
2. INDIANCREEK AMERICAN GIRL, Copper Beech LLC

WC PARK HARNESS 3-YR
1. SYP SHOW STOPPER, Phil & Gloria Blevins
2. CBMF CEASE FIRE, Barry Laub
3. TOMERI DELOVELY, Thomas G & Theresa L Brisco
4. MRS STEVEN RUDY, Susan L McCullough
5. EQUINOX FEAR THIS, Kathleen Pierce
6. FIELDCREST BRAVO, Tim E & Carol A Selinsky

WC PARK HARNESS
1. MERRIEHILL HOME STRETCH, Ruthann P Peterson
2. SPICEOLIFE PRESENT TENSE, Arboria Morgans Inc
3. QUEENS STARFIRE, Rocky J & Diana Schliefer
4. MASTROIANNI, Sheryl Bartolucci

WC PARK HARNESS JR EXH
1. SIGNED SEALED DELIVERED, Kimberly B Germ-Cramer
2. CELEBRITY MARQUEE, Nicola Varveris
3. MEM TOUGH ENOUGH, Travis Wilson
4. MINION VALENTINO, Brian B Stewart
5. JW RAIRE REVIEW, Lakefront Farm LLC

WC PARK HARNESS 2-YR
1. ARBORIA ARION, Arboria Morgans Inc
2. CENTURY OAK BALINESE, Muriel Wittmer Herrick Robert
3. ELOQUENT DANSEUSE, Julie Opipari

WC PARK HARNESS AM MASTERS
1. MEM BONNIE BLUE, John & Nancy Hendricks
2. NDT FRENCH IMPRESSIONIST, Patricia C Lloyd
3. BOXFORD BRAVURA, Theodore & Elaine Olsen
4. DEER CREEK SHARPDRESEDMAN, Craig Sommers Jennifer Sommers
5. MSV MISS JUDY, Kathleen Pierce

GN PARK HARNESS 4-YR STALLION
1. MERRIEHILL HOME STRETCH, Ruthann P Peterson
2. HVK BRASS RING, Herbert V Kohler
3. SPRINGMILL RING OF FIRE, John & Patricia Huse Family
4. GORDEL'S DELIVERANCE, George E & Glendel Campbell

GN PARK HARNESS LADIES GELDING
1. NDT FRENCH IMPRESSIONIST, Patricia C Lloyd
2. DEER CREEK SHARPDRESEDMAN, Craig Sommers Jennifer Sommers
3. BOXFORD BRAVURA, Theodore & Elaine Olsen

GN PARK HARNESS 4-YR M/G
1. QVM JOCELYN ROSE, Krista Headley
2. MASTERCLASS, Tom & Joanna Meyers
3. GI JANE, Montjoy Kugeler
4. DOLCE, Debra A Woolley Lee
5. COSMOS DOUBLE OH SEVEN, Susie Weiss Domino Stable

GN PARK SADDLE AM M/G
1. TARA'S FIREWALKER, Krista Headley
2. PATCHWORK SIMPLY AMAZIN, Donna Jean Zimmerman
3. AMHF BELLE PEPPER, Jessica Fabian Gray

GN PARK SADDLE AM STALLION
1. DRAGONSMEADE ICON, Dragonsmeade
2. STAND AND DELIVER, Tara Good
3. CRD BUGATTI, Stephanie & Thomas Connor

GN PARK SADDLE M/G
1. STREET SMART, Ann Maile Pamela McLellan
2. HYLEE'S DANNATION, Jane Steffenhagen
3. HYLEE'S DANN RIGHT, Jean Morgan

GN PARK SADDLE 4-YR M/G
1. PLS HIGH PINE PICASSO, Donna Jean Zimmerman
2. COSMOS DOUBLE OH SEVEN, Susie Weiss Domino Stable
3. HVK NOBLE PRIME, Herbert V Kohler
4. DRAGONSMEADE ELEVATION, Cheryl & Haley Brooks
5. DEER CREEK O'BRIEN, Lisa M Shoemaker
6. MASTERCLASS, Tom & Joanna Meyers

GN PARK SADDLE YOUTH FINALS
1. TOSCANINI, Daniel L & Janet K Unrein
2. QUEENS SPICE GIRL, Queens River Farm Inc
3. SPICEOLIFE RIGHT ANSWER, Roseann & Russell McBain Hanna
4. BONNIE LEE FUTURE FLAIR, David Harding
5. GILLFREE POWER PLAY, John J Jr & Barbara K Goda

GN PARK SADDLE 4-YR STALLION
1. QVM NATIONAL ANTHEMN, Quincy Valley Morgans
2. KJM FIVE STAR, Barbara K Lindauer
3. DRAGONSMEADE WARLOCK, Deborah Hodges Lynn Carothers
4. ROBERTO CAVALLI, Kathleen Pierce

GN PARK SADDLE STALLION
1. CBMF CROWN PRINCE, Copper Beech LLC

GN PARK SADDLE LADIES MARE
1. TREBLE'S FIRST TAKE, Peeper Ranch
2. CHERRYDALE CASSEOPIA, Robin Molaskey Herrick
3. LOVE HER MADLY, Cindy Nord
4. AMHF BELLE PEPPER, Jessica Fabian Gray
5. CRYING OUT LOUD, Richard J & Lisa G Howa

GN PARK SADDLE 3-YR
1. CITY KITTY, Ledyard Company LLC
2. JDS COSA NOSTRA, Debbie LaMay

GN PARK SADDLE LADIES GELDING
1. DMH BACK IN BLACK, Steve & Kathleen Kabel
2. CEDAR CREEK DANSEUR, Edward & Jane Leonard
3. STREET SMART, Ann Maile Pamela McLellan
4. STRAIGHT UP, Broad Brook Group LLC
5. SPRINGMILL STARDUST, John & Patricia Huse Family
6. INTREPID ON PARADE, Cathie Lester & Alison Willes
7. FRF OUTERLIMITS, Gabrielle & Michael Blackman

WC FUT PARK SADDLE 3-YR
1. CEDAR CREEK FLAMBEAU, Cedar Creek Farm Larry A Bolen
2. JDS SWEET OBSESSION, Debbie LaMay
3. JDS COSA NOSTRA, Debbie LaMay

WC PARK SADDLE AM MASTERS
1. NO CONTEST, Mountain Hawk Farm, Ltd
2. CENTERPIECE, Donna Jean Zimmerman
3. TEMPTATION'S FIRST STAR, Linda D Sheridan
4. MEM HEART AND SOUL, Patricia & M Frederick Dills

WC PARK SADDLE JR EXH
1. LAMBORGHINI IN BLACK, Daniel & Leslie Kelley
2. MEM TOUGH ENOUGH, Travis Wilson
3. LAKE HOLIDAY MAGIC, John & Claudette McCoy
4. DRAGONSMEADE BULGARI, Irina Shavlik
5. FRF OUTERLIMITS, Gabrielle & Michael Blackman
6. GILLFREE POWER PLAY, John J Jr & Barbara K Goda

WC PARK SADDLE AM
1. DRAGONSMEADE ICON, Dragonsmeade
2. STAND AND DELIVER, Tara Good
3. CRD BUGATTI, Stephanie & Thomas Connor
4. PATCHWORK SIMPLY AMAZIN, Donna Jean Zimmerman

WC PARK SADDLE 3-YR
1. CITY KITTY, Ledyard Company LLC

WC PARK SADDLE 4-YR
1. QVM NATIONAL ANTHEMN, Quincy Valley Morgans
2. PLS HIGH PINE PICASSO, Donna Jean Zimmerman
3. KJM FIVE STAR, Barbara K Lindauer
4. COSMOS DOUBLE OH SEVEN, Susie Weiss Domino Stable
5. DRAGONSMEADE WARLOCK, Deborah Hodges Lynn Carothers
6. DEER CREEK O'BRIEN, Lisa M Shoemaker

WC PARK SADDLE LADIES
1. TREBLE'S FIRST TAKE, Peeper Ranch
2. DMH BACK IN BLACK, Steve & Kathleen Kabel
3. LOVE HER MADLY, Cindy Nord
4. CEDAR CREEK DANSEUR, Edward & Jane Leonard
5. CHERRYDALE CASSEOPIA, Robin Molaskey Herrick
6. STRAIGHT UP, Broad Brook Group LLC
7. INTREPID ON PARADE, Cathie Lester & Alison Willes
8. AMHF BELLE PEPPER, Jessica Fabian Gray

WC PARK SADDLE
1. LAMBORGHINI IN BLACK, Daniel & Leslie Kelley
2. CEDAR CREEK FLAMBEAU, Cedar Creek Farm Larry A Bolen
3. CBMF CROWN PRINCE, Copper Beech LLC
4. SLB DA VINCI, Sheryl Bartolucci

GN PARK SADDLE JR EXH 15 & UNDER
1. LAKE HOLIDAY MAGIC, John & Claudette McCoy
2. LAMBORGHINI IN BLACK, Daniel & Leslie Kelley
3. DRAGONSMEADE BULGARI, Irina Shavlik
4. FRF OUTERLIMITS, Gabrielle & Michael Blackman
5. GILLFREE POWER PLAY, John J Jr & Barbara K Goda

GN PARK SADDLE JR EXH 16 & 17
1. MEM TOUGH ENOUGH, Travis Wilson

GN PARK SADDLE AM MASTERS
1. NO CONTEST, Mountain Hawk Farm, Ltd
2. TEMPTATION'S FIRST STAR, Linda D Sheridan
3. MEM HEART AND SOUL, Patricia & M Frederick Dills
4. CENTERPIECE, Donna Jean Zimmerman 

Custom Responsive Web Design by Propeller Media Works