Show Results

Grand National & World Championship Morgan Horse Show®-Equitation

October 19th, 2011

Dates: October 8-15, 2011
Location: Oklahoma City, Oklahoma
Judges: Cary Bartz, Nancy Becker, John Bennett, Larry Bolen, Betsy Boone, Robert Crawford, Joanne Crockett, Joan Darnell, Rick Davis, Bret Day, Craig Kellogg, Melonie Kessler, Judy Kibler, Fay Lowry, James Lowry, Josh Merritt, Richard Obenauf, Trigg Rentfro, Jay Wood, Richard Wright

Equitation
AMHA DRESSAGE SEAT GOLD MEDAL
1. Helle, Danielle Elizabeth       
2. Clarke, Jamie       
3. Wallich, Marie       
4. Bazzi, Hannah       
5. Lehman, Marni       
6. Richards, Samantha Jill       
7. Haugen, Whitney Alexandra       
8. Dodrill, Carly       
9. Castleberry, Sara Elizabeth       
10. Stoll, Morgan       

AMHA HUNTER SEAT ON THE FLAT GOLD MEDAL
1. Thomson, Emma       
2. Oplotnik, James Austin       
3. Kern, Molly Noel       
4. Swope, Ryne       
5. Walker, Ellery       
6. Hayman, Kaylan Marie       
7. Watson, Stevie       
8. Osborne, Lauren Bailee       
9. Lengyel, Angelica       
10. Quinlisk, Michelle       

AMHA HUNTER SEAT OVER FENCES GOLD MEDAL
1. Tom, Andy       
2. Moesinger, Hailey N       
3. Llewellyn, Veronica M       
4. Watson, Katherine       
5. Richards, Samantha Jill       
6. Clarke, Jamie       
7. Shavlik, Irina       
8. Puckett, Casey Jo       

AMHA REINING SEAT GOLD MEDAL
1. Salerno, Sydney       

AMHA SADDLE SEAT GOLD MEDAL
1. Kielceski, Kate       
2. Thurber, Annie       
3. McBain, Hannah       
4. Walters, Tayler Laraine       
5. Bomgaars, Lyssa       
6. Kay, Cameron       
7. Porter, Hayley       
8. Willard, Mattie       
9. Scholl, Miranda       
10. Carr, Hannah Kathleen       

AMHA WESTERN SEAT GOLD MEDAL FINALS
1. Swope, Ryne       
2. Mills, Sascha       
3. Hanrahan, Meghan       
4. Osborne, Lauren Bailee       
5. Stacy, Mallory       
6. Revard, Mary Kris       
7. Davis, Cassandra       
8. Bomgaars, Lyssa       
9. Heidenreich, Sara       
10. Stuerman, Danielle       

GN CLASSIC SADDLE SEAT 13 & UNDER
1. Kabel, Katie       
2. Miller, Savanna Marie       
3. Nichols, Tayler       
4. Mauro, Kristina       
5. Oblak, Sadie       
6. Johnson, Ada       
7. Bartley, Peyton       
8. Reiner, Kayce       
9. Georgina Sanche       
10. Segedi, Miya M       

GN CLASSIC SEAT 14-17
1. Gillispie, Michaela Louise       
2. Lang, Lauren       
3. Marchetta, Abbe       
4. Hoge, Shelby       
5. Kucza, Sarah Grace       
6. White, Lauren       
7. Ziemer, Emma Lee       
8. Davies, Robyn       
9. Clemons, Kimberly       
10. Lents, Emily       

GN HUNTER SEAT ON THE FLAT 11 & UNDER
1. Solberg, Cassandra       
2. Walls, Claire F       

GN HUNTER SEAT ON THE FLAT 12
1. O'Donnell, Annelise Carolyn       
2. Staley, Ada Marie       
3. Hyman, Sydney       
4. Quinlisk, Michelle       
5. Lehman, Marni       
6. Tipton, Cori Elizabeth       
7. Weiner, Dana Morgan       
8. Lambrecht, Montanna Sage       
9. Felder, Cara Ann       
10. Darrow, Rachel   
   
GN HUNTER SEAT ON THE FLAT 13
1. Oplotnik, James Austin       
2. Nichols, Tayler       
3. Bell, Katelyn       
4. Pruetz, Sarah       
5. Osborne, Lauren Bailee       
6. Hayman, Kaylan Marie       
7. Kern, Molly Noel       
8. Nonweiler, Sophie       
9. Wingate, Ashley       
10. Stacy, Mallory       

GN HUNTER SEAT ON THE FLAT 14
1. Golota, Natalie Clair       
2. Emmons, Rachel       
3. Walker, Ellery       
4. Brown, Jessica       
5. Withers, Sydney       
6. Green, Crystal       
7. Wheaton, Ashlee       
8. Roth, Rachel Erin       
9. Broich, Hayley       
10. Wright, Morgan Ann       

GN HUNTER SEAT ON THE FLAT 15
1. Graves, Gabrielle       
2. Evans, Emily Elisabeth       
3. Revard, Mary Kris       
4. Geddeis, Nicolette Paige       
5. Candage, Kayla       
6. Thompson, Katelyn       
7. Miller, Jenny       
8. Gibson, Danielle       
9. Cheong, Sydney       
10. Fitzgerald, Madison       

GN HUNTER SEAT ON THE FLAT 16
1. Thomson, Emma       
2. Wallich, Marie       
3. Stoll, Morgan       
4. Swope, Ryne       
5. Hooper, Chloe Marie       
6. Chruscicki, Amanda       
7. Peeples, Kendra       
8. Thomas, Kelsey       
9. Klepper, Kristin       
10. Shavlik, Irina       

GN HUNTER SEAT ON THE FLAT 17
1. Trotto, Brianna       
2. Pizzuto, Sara I       
3. Pixlee, Taylor       
4. McGee, Amber Leann       
5. Carlson, Emily       
6. Plewacki, Alyssa L       

GN HUNTER SEAT OVER FENCES FINALS
1. Llewellyn, Veronica M       
2. Moesinger, Hailey N       
3. Shavlik, Irina       
4. Puckett, Casey Jo       
5. Watson, Katherine       
6. Walls, Claire F       

GN SADDLE SEAT 11 & UNDER
1. Graves, Alena Mae       
2. Sturm, Shaunicy       

GN SADDLE SEAT 12 & 13
1. Carr, Hannah Kathleen       
2. Kay, Cameron       
3. Deeb, Chloe       
4. Maxam, Clara       
5. Heidenreich, Sara       
6. Erchul, Ellen       
7. Unnamed rider       

GN SADDLE SEAT 14 & 15
1. Willard, Mattie       
2. McBain, Hannah       
3. Frangiosa, Alexandra       
4. Kabel, Courteney       
5. Coomber, Amelia P       
6. Tatar, Lila       
7. Berning, Angelica Angeline       
8. Remondino, Molly       

GN SADDLE SEAT 16 & 17
1. Thurber, Annie       
2. Bomgaars, Lyssa       
3. Walters, Tayler Laraine       
4. Porter, Hayley       
5. Kielceski, Kate       
6. Blundell, Krystal       
7. Mills, Sascha       
8. Arkens, Jennifer       
9. Scholl, Miranda       

GN W/T CLASSIC SEAT 10-11
1. McTaggart, Shannon       
2. Kinslie Dougherty       
3. Niemann, Avery       
4. Tartaglione, Maria H       
5. Camulli, Hanna       

GN W/T CLASSIC SEAT 9 & UNDER
1. Jeppesen, Alex       
2. Roberts, Quintin       
3. Lee, Audra       
4. Adams, Savannah       
5. Heinke, Elsa       
6. Brooks, Haley M       
7. Ziemer, Ella       
8. Walker, Paige       
9. Beakhouse, Maya       
10. Enns, Lucy       

GN W/T HUNTER SEAT 8 & UNDER
1. Iovanna, Emily       
2. Tipton, Kendal       
3. Crow, Kaydee       
4. Pruetz, Molly       
5. Mohomed, Omar       

GN W/T HUNTER SEAT AGE 10       
1. Perlee, Brooke       
2. Gannon, Alena Corey       
3. Mullendore, Linel       
4. Hansing, Lilly Ann       
5. Dunbar, Laura        
6. Nicholas, Morgan Elizabeth       
7. Varveris, Alexandra       
8. Hart, Reece J       
9. Camulli, Hanna       
10. Nowosielski, Maddie       

GN W/T HUNTER SEAT AGE 11
1. Richards, Katiepaige       
2. Ballinger, Tristen       
3. Wallich, Kayla       
4. Banks, Emma       

GN W/T HUNTER SEAT AGE 9
1. Santoro, Lauren       
2. Glass, Alice       
3. Streicher, Alexandra M       
4. Irwin, Loren A       

GN W/T SADDLE SEAT 10-11
1. Walz, Victoria       
2. Silber, Alexandra Tamara       
3. Kaufman, Nicole       
4. Richards, Megan Elizabeth       
5. Gefke, Samee       
6. Nordberg, Jenna L       

GN W/T SADDLE SEAT 9 & UNDER
1. Olds, Makayla       
2. Larsen, Arden L       

GN W/T WEST SEAT 10-11
1. Gruenberg, Taylor       
2. Hansing, Lilly Ann       
3. Nowosielski, Avery       
4. Walz, Victoria       
5. Remondino, Annie       
6. Stout, Ben       
7. Wiley, Natalie       
8. Kucza, Noah Brice       
9. Qua, Kayley       
10. Ballinger, Tristen       

GN W/T WESTERN SEAT 9 & UNDER
1. Rowe, Anna Ryen       
2. Stillings, Sophia Corinne       
3. Briskey, Kayla       
4. Ater, Madison       
5. Gendjar, Kira       
6. Peek, Jillian S       
7. Crow, Kaydee       
8. Brooks, Haley M       
9. Irwin, Loren A       

GN WESTERN SEAT 11 & UNDER
1. Catriona Kozjin       

GN WESTERN SEAT 16 & 17
1. Mills, Sascha       
2. Bomgaars, Lyssa       
3. Swope, Ryne       
4. Hanrahan, Meghan       
5. Davis, Cassandra       
6. Wallich, Marie       
7. Stuerman, Danielle       
8. Sparks, Taylor Ann       
9. Ekovich, Taylor       
10. Kirsch, Carolyn       

GN WESTERN SEAT AGES  14 & 15   
1. Revard, Mary Kris       
2. Miller, Jenny       
3. Walker, Ellery       
4. Johnson, Inga       
5. Fina, Miller Young       
6. Beebe, Erin       
7. Gibson, Danielle       
8. Lents, Emily       
9. Fitzgerald, Madison       
10. Stein, Casey       

GN WESTERN SEAT AGES 12 & 13
1. Osborne, Lauren Bailee       
2. Heidenreich, Sara       
3. Stacy, Mallory       
4. Wingate, Ashley       
5. Lengyel, Angelica       
6. Monty, Melissa       
7. Pedersen, Emma       
8. Crowley, Paige S       
9. Johnson, Ada       
10. Spratt, Alexandra
       
UPHA MORGAN JR CHALLENGE CUP FINALS
1. Heidenreich, Sara       
2. Carr, Hannah Kathleen       

UPHA MORGAN SR CHALLENGE CUP
1. Thurber, Annie       
2. Walters, Tayler Laraine       

WC CLASSIC SEAT
1. Nichols, Tayler       
2. Miller, Savanna Marie       
3. Gillispie, Michaela Louise       
4. Hoge, Shelby       
5. Johnson, Ada       
6. Holtz, Cierra       
7. Lang, Lauren       
8. Mauro, Kristina       
9. White, Lauren       
10. Kucza, Sarah Grace       

WC HUNTER SEAT ON THE FLAT JR
1. Stacy, Mallory       
2. Pruetz, Sarah       
3. Lehman, Marni       
4. Oplotnik, James Austin       
5. Hayman, Kaylan Marie       
6. Quinlisk, Michelle       
7. Hyman, Sydney       
8. Staley, Ada Marie       
9. Rowe, Riley       
10. Bell, Katelyn       

WC HUNTER SEAT ON THE FLAT SR
1. Thomson, Emma       
2. Swope, Ryne       
3. Graves, Gabrielle       
4. Walker, Ellery       
5. Pixlee, Taylor       
6. Pizzuto, Sara I       
7. Geddeis, Nicolette Paige       
8. Chruscicki, Amanda       
9. Peeples, Kendra       
10. Candage, Kayla       

WC SADDLE SEAT JR
1. Heidenreich, Sara       
2. Kay, Cameron       
3. Carr, Hannah Kathleen       
4. Deeb, Chloe       
5. Maxam, Clara       
6. Sturm, Shaunicy       

WC SADDLE SEAT SR
1. Thurber, Annie       
2. Kielceski, Kate       
3. Walters, Tayler Laraine       
4. McBain, Hannah       
5. Bomgaars, Lyssa       
6. Willard, Mattie       
7. Coomber, Amelia P       
8. Porter, Hayley       
9. Scholl, Miranda       
10. Blundell, Krystal       

WC W/T CLASSIC SEAT
1. Lee, Audra       
2. McTaggart, Shannon       
3. Roberts, Quintin       
4. Dougherty, Kinslie       
5. Adams, Savannah       
6. Fish, Alyson       
7. Brooks, Haley M       
8. Niemann, Ashton       
9. Heinke, Elsa       
10. Camulli, Hanna       

WC W/T HUNTER SEAT
1. Gannon, Alena Corey       
2. Perlee, Brooke       
3. Hansing, Lilly Ann       
4. Santoro, Lauren       
5. Alyssa Glass       
6. Fulkerson, Katie       
7. Mullendore, Linel       
8. Kendal Tipton       
9. Varveris, Alexandra       
10. Wallich, Kayla       

WC W/T SADDLE SEAT
1. Richards, Megan K       
2. Silber, Ariella       
3. Olds, Makayla       
4. Kaufman, Nicole       
5. Larsen, Arden L       
6. Nordberg, Jenna L       
7. Walz, Victoria       
8. Gefke, Samee       

WC W/T WESTERN SEAT 11 & UNDER
1. Gruenberg, Taylor       
2. Hansing, Lilly Ann       
3. Rowe, Anna Ryen       
4. Stillings, Sophia Corinne       
5. Remondino, Annie       
6. Nowosielski, Avery       
7. Walz, Victoria       
8. Gendjar, Kira       
9. Ater, Madison       
10. Stout, Ben       

WC WESTERN SEAT SR
1. Mills, Sascha       
2. Swope, Ryne       
3. Hanrahan, Meghan       
4. Davis, Cassandra       
5. Revard, Mary Kris       
6. Walker, Ellery       
7. Johnson, Inga       
8. Miller, Jenny       
9. Bomgaars, Lyssa       
10. Wallich, Marie

Custom Responsive Web Design by Propeller Media Works