Show Results

Grand National & World Championship Morgan Horse Show-English Pleasure

October 10th, 2009

Dates: October 10-17, 2009
Location: Oklahoma City, Oklahoma
Judges: John Bennett, Darrel Bilke, Terry Jones Brennan, Rob Byers, Kristen Cater, Rick Davis, Susi Day, Lynn Harvey-McNamara, Joan Humphrey, Elizabeth McBride Jones, Robert LaPorta, Renee Lavery, Walter Lee, John McDonald, Josh Merritt, Kail Palmer-Miller, Richard Petty, Thomas Poulin, Conky Price, Scott Thacker, Lawrence Thurber

GN ENG PL JR EXH 14 & 15
1. TOTAL REQUEST, Debra L Hurst Walters Doug Walters
2. GABLE'S TOP QUARK, Taylor Ashley White
3. SEASONS SUPREME CHALLENGE, Carolanne E Smith
4. HVK NOBLE PRINCE, Anne Margaret Korver

GN ENG PL JR EXH 11 & UNDER
1. WENDIGO'S TENDERFOOT, Stacey L Heidenreich
2. L A RICOCHET, Steve & Kathleen Kabel
3. SARDE'S SINFUL, Laura L Kay
4. LOOKAWAY'S FORTUNE, Tom G Roe
5. JW AUTHORITY, John J Jr & Barbara K Goda

GN ENG PL 16 & 17
1. TE AMMUNITION, KW Morgans
2. NOCTURNAL FLASH, Joy & Dennis Rumsey
3. HVK FLASH BACK, Equilateral Enterprise Inc
4. CN GRAND STYLE, Jill & Steven Tassinari
5. QUEEN'S COCOA PUFF, Donald J & Hope M Perreault
6. GOLDENCREST NORTHERNLIGHT, Noelle Thabault
7. HVK PORT RUSH, Yolanda Hayes-Barnes
8. MINION VALENTINO, Brian B Stewart
9. PRIMERA DANGER-FIELD, Christine & Lawrence Cassenti
10. MONNINGTON'S TITIAN, Arcola Farm

GN ENG PL LADIES GELDING
1. UPPERCASE INNOVATION, Cynthia Fawcett
2. BELLISIMO, Playmor Farm LLC
3. FAIT ACCOMPLI, Marie & John Frank
4. KOSTA BODA, Copper Beech LLC

GN W/T ENG PL 10-11
1. PACIFIC RIM TAKE AIM, Chloe Deeb
2. CHERRYDALE ACAPPELLA, Daniel & Leslie Kelley
3. PLUM HAVEN MINUET, Michael & Dawn Wade
4. WESTENFELD BAND LEADER, Susan T Kamiler
5. JDS ABSOLUT FLAIRE, Carol Jean Pilkiewicz & Melinda Hyde

GN W/T ENG PL 9 & UNDER
1. ALMOST FAMOUS, Kourt Jester Morgans
2. TRUE GOLD, Ariana Varveris
3. NONCHALANT, Cheryl Brooks & Joyce Hoy
4. WILLOWICK MAFIA PRINCESS, Terri Sturm
5. HVK STANDING OVATION, Katiepaige Richards

GN ENG PL MARE
1. MIZ SATURN STAR, Kimberly B Germ-Cramer
2. HYLEE'S BELLA DONNA, Hardwood Creek Farm Inc
3. HB MISS INTIMIDATION, Donna Lee-Brown
4. WHITNEY'S WELCOME, Liz Connor
5. LIV NORAH JONES, Nicholas Pelham Robin M Pelham
6. KALAL OOH LA LA, Karen Langbecker & Larry Lange

GN ENG PL YOUTH FINALS
1. QUEENS FANCY ME, Lakefront Farm LLC
2. KRISKROFT KEYNOTE, Lynn C & James D Miller
3. WITHOUT A DOUBT, Debbie Hurst Walters
4. SLB TRIPLE PLAY, Laura Poulin
5. NOTEWORTHY'S NOBEL HEIR, The River's Edge, Inc
6. READY TO RUMBLE, Hailey Ryan Barry Christopher Barry
7. SSL UNIQUE CREATIONS, Cheryl Brooks & Joyce Hoy
8. JAX TREASURE HUNT, Trisha E Hess
9. QVM JESTINE, David & Linda Weisfield

GN ENG PL LADIES AM GELDING
1. SLB ANDIAMO, Steve & Kathleen Kabel
2. SACRED PATH INDIANA JONES, Kourt Jester Morgans
3. MEM LA VIDA LOCA, Beth Fancsali
4. LEVITICUS, Kurt & Teri Rumens
5. JUSTANOTHA WELL WORTH IT, Shannon Fielder
6. ROADSHOW STEPPIN OUT, 10 Star Ranch
7. THE WIZARD, Caitlin & Tamra Lynch
8. MEM PLAYBOY, Robert & Deborah Stevenson
9. GOTTI, Kimberly B Germ-Cramer
10. PERAZZI, LaVonne & Brian Copps

GN ENG PL LADIES AM MARE
1. GLB PERFECT HARMONY, Michael A & Karen K Super Clayhill Farm
2. MEM TWISTED SISTER, Lynn M Begalla
3. TARA'S MOMENTO, Gina Torrez
4. JME CUPID'S ARROW, Randy J Graves
5. RJMF DRAMA QUEEN, Robert B Morgan
6. MOTIVATED MS, Karen Randall-Kristal
7. CYDERBAY SASSAFRAS, Susan E Ellis

GN ENG PL STALLION
1. CARTIER, Gay Gove
2. GRAYCLIFF TONY, Peeper Ranch
3. ULTRAS SPECIAL AGENT, Annette Nickle Smith

GN ENG PL GELDING
1. SARDE'S MANISTIQUE, Julie Rohrer
2. TE AMMUNITION, KW Morgans
3. BALLENCHINE, Louise Brandon Shane
4. NEVER SURRENDER, Debbie Hurst Walters
5. AFF NOR'EASTER, Catherine M Ehnle
6. WTS SIMPLY OUTRAGEOUS, Loraine Kielceski
7. JP'S LIVIN ON THE EDGE, Janice Devos
8. TREBLE'S STARBURST, Adam Lewis

WC ENG PL LADIES
1. UPPERCASE INNOVATION, Cynthia Fawcett
2. ENTHUSIASTIC, Elizabeth & Tom Burick
3. BELLISIMO, Playmor Farm LLC
4. HB MISS INTIMIDATION, Donna Lee-Brown
5. DRAGONSMEADE'S INFUSION, Dragonsmeade
6. DREAMMASTER J'ST OUTRAJUS, Jean Stewart  Kathryn Aldinger
7. WHITNEY'S WELCOME, Liz Connor
8. SPR CHANEL, Stove Prairie Ranch

WC FUT ENG PL 3-YR
1. RWJ COMMANDING TOPIC, Robert Jones
2. STATE OF GRACE, John & Nancy Hendricks
3. FIREWIND DANCING QUEEN, Firewind Morgans
4. INDIAN CREEK BELLAGIO, Indian Creek Morgan Farm
5. HELLO KITTY, Cadence Farm LLC
6. ULTRAS SPECIAL DIVA, Stephen D Smith
7. AMHF STAR STUDDED EVENT, David & Cindy Vogels
8. SPR POMPEII, Stove Prairie Ranch
9. HAUTE FLASH, Frank Miller Ann Woulfe-Miller

GN ENG PL AM MASTERS
1. STONECROFT BYZANTINE, Playmor Farm LLC
2. SLB PUCCINI, Richard J & Lisa G Howa
3. VERSACE, Angela Conner Bulmer
4. CN THE COMMANDING TOUCH, Brenda Varney
5. KEY CRITERION, Dr James K & Karen L Shields

GN ENG PL 3-YR MARE
1. BRI-B LADY MALICIOUS, Donna Jean Zimmerman
2. DRAGONSMEADE SIRITA, Dragonsmeade

GN ENG PL AM GELDING
1. BADA BING, Peggy & Philip Alderman
2. CEDAR CREEK CARIAD, Anne Marie Biron
3. FRENCH FLAMBEAU, Stephanie & Thomas Connor
4. UPPERCASE INNOVATION, Cynthia Fawcett
5. THE WIZARD, Caitlin & Tamra Lynch
6. BOSTON'S BIG WHAMMY, Robert & Deborah Stevenson
7. ROADSHOW STEPPIN OUT, 10 Star Ranch
8. MEM LA VIDA LOCA, Beth Fancsali
9. JP'S LIVIN ON THE EDGE, Janice Devos
10. JUSTANOTHA WELL WORTH IT, Shannon Fielder

GN ENG PL AM MARE
1. MIZ SATURN STAR, Kimberly B Germ-Cramer
2. TARA'S MOMENTO, Gina Torrez
3. ONE AND ONLY, Kathryn Fraunfelder Kertscher
4. QUEENS FANCY ME, Lakefront Farm LLC
5. MOTIVATED MS, Karen Randall-Kristal
6. CYDERBAY SASSAFRAS, Susan E Ellis

GN ENG PL 3-YR S/G
1. EPONA'S WALK THE LINE, Nicholas Pelham Robin M Pelham
2. OPTIMUS PRIME, Peeper Ranch
3. INDIAN CREEK HIGH STAKES, Indian Creek Morgan Farm
4. AMHF STAR STUDDED EVENT, David & Cindy Vogels
5. VVM BY DESIGN, Vegas Valley Morgans
6. JW HERE I AM, Judy Whitney Harris

WC ENG PL JR EXH 13 & UNDER
1. GAMEPIECE, Lakefront Farm LLC
2. SPICEOLIFE RIGHT ANSWER, Roseann & Russell McBain Hannah McBain
3. L A RICOCHET, Steve & Kathleen Kabel
4. RWF WALK IN THE PARK, Jennifer Lorenz Ruth & Jim Lorenz
5. LOOKAWAY'S FORTUNE, Tom G Roe
6. THINK ABOUT IT MEM, Alexandra Frangiosa
7. MIS ISABELLA, Marsha H & Isabelle Shepard
8. QVM ROCKET MAN, Lila & Lillian Tatar
9. MOTIVATED MS, Karen Randall-Kristal
10. COMMANDING KNIGHT, Terri Sturm

WC ENG PL JR EXH 14-17
1. CEDAR CREEK UNGARO, Emily E Orthwein
2. TE AMMUNITION, KW Morgans
3. CN GRAND STYLE, Jill & Steven Tassinari
4. QUEEN'S COCOA PUFF, Donald J & Hope M Perreault
5. NOCTURNAL FLASH, Joy & Dennis Rumsey
6. MONNINGTON'S TITIAN, Arcola Farm
7. HILLOCK RIENZI, Roxanne J Tubolino
8. GABLE'S TOP QUARK, Taylor Ashley White
9. GVA MANIFESTO, Craig, Kimberly & Katie Fish
10. PRIMERA DANGER-FIELD, Christine & Lawrence Cassenti

WC ENG PL 4-YR
1. FLOORED, Tara Good
2. SKYWARRIOR, Mary Fisher Davila
3. DRAGONSMEADE VIVACE, Steve & Kathleen Kabel
4. JFS STREET VALUE, Joseph F Stoltzfus
5. ALLESWELL ON BROADWAY, Katie Coney
6. JME CUPID'S ARROW, Randy J Graves
7. CBMF ARBITRAGE, Carter Loftus
8. SSL UNIQUE CREATIONS, Cheryl Brooks & Joyce Hoy
9. FITZWILLIAM DAWSON, Old Dawson Ranch Kris Skaug
10. CJS PIECE OF MIND, Cindy Fischer Shepherd

WC ENG PL 3-YR
1. INDIAN CREEK BELLAGIO, Indian Creek Morgan Farm
2. OPTIMUS PRIME, Peeper Ranch
3. EPONA'S WALK THE LINE, Nicholas Pelham Robin M Pelham
4. SPR POMPEII, Stove Prairie Ranch

WC ENG PL AM MASTERS
1. STONECROFT BYZANTINE, Playmor Farm LLC
2. SLB PUCCINI, Richard J & Lisa G Howa
3. CN THE COMMANDING TOUCH, Brenda Varney
4. VERSACE, Angela Conner Bulmer
5. KEY CRITERION, Dr James K & Karen L Shields

WC ENG PL
1. BADA BING, Peggy & Philip Alderman
2. CHERISHED ASSETS, Daniel & Leslie Kelley
3. CARTIER, Gay Gove
4. GRAYCLIFF TONY, Peeper Ranch
5. AFF NOR'EASTER, Catherine M Ehnle
6. ULTRAS SPECIAL AGENT, Annette Nickle Smith

WC ENG PL LADIES AM
1. SLB ANDIAMO, Steve & Kathleen Kabel
2. SACRED PATH INDIANA JONES, Kourt Jester Morgans
3. MEM TWISTED SISTER, Lynn M Begalla
4. JME CUPID'S ARROW, Randy J Graves
5. GLB PERFECT HARMONY, Michael A & Karen K Super Clayhill Farm
6. MEM LA VIDA LOCA, Beth Fancsali
7. GOTTI, Kimberly B Germ-Cramer
8. MEM PLAYBOY, Robert & Deborah Stevenson
9. COAL MINER'S WILDFIRE, Pam Wirth & Erika Webster
10. RJMF DRAMA QUEEN, Robert B Morgan

WC ENG PL AM
1. BADA BING, Peggy & Philip Alderman
2. MIZ SATURN STAR, Kimberly B Germ-Cramer
3. ROADSHOW STEPPIN OUT, 10 Star Ranch
4. FRENCH FLAMBEAU, Stephanie & Thomas Connor
5. CEDAR CREEK CARIAD, Anne Marie Biron
6. JP'S LIVIN ON THE EDGE, Janice Devos
7. BOSTON'S BIG WHAMMY, Robert & Deborah Stevenson
8. TARA'S MOMENTO, Gina Torrez
9. GLORY DAYS, Susan L McCullough
10. THE WIZARD, Caitlin & Tamra Lynch

GN ENG PL JR EXH 12 & 13
1. RWF WALK IN THE PARK, Jennifer Lorenz Ruth & Jim Lorenz
2. QVM ROCKET MAN, Lila & Lillian Tatar
3. GAMEPIECE, Lakefront Farm LLC
4. HVK REVERBERATION, Molly Remondino
5. THINK ABOUT IT MEM, Alexandra Frangiosa
6. MOTIVATED MS, Karen Randall-Kristal
7. GDT THE GODFATHER, Greg & Dawn Tatro
8. SPICEOLIFE RIGHT ANSWER, Roseann & Russell McBain Hannah McBain
9. STONECROFT MAKE A WISH, Skip & Maureen Coomber
10. COMMANDING KNIGHT, Terri Sturm

GN ENG PL 4-YR MARE
1. ALLESWELL ON BROADWAY, Katie Coney
2. JME CUPID'S ARROW, Randy J Graves
3. JFS STREET VALUE, Joseph F Stoltzfus
4. SSL UNIQUE CREATIONS, Cheryl Brooks & Joyce Hoy
5. CJS PIECE OF MIND, Cindy Fischer Shepherd
6. KEEPSAKE'S MISS SCARLET, Lynette Husmann
7. GEORGINA DAWSON, Old Dawson Ranch Kris Skaug
8. CBMF BOND GIRL, Copper Beech LLC
9. APOGEE SUZANNE, Drs Ray & Alison Bendele

GN ENG PL 4-YR S/G
1. CHERISHED ASSETS, Daniel & Leslie Kelley
2. SKYWARRIOR, Mary Fisher Davila
3. FLOORED, Tara Good
4. RLH NIGHT STRIKE, Mountain Hawk Farm, Ltd
5. LUCKY AS ME, Gerry Rushton
6. DRAGONSMEADE VIVACE, Steve & Kathleen Kabel
7. CBMF RESTLESS, Copper Beech LLC
8. CBMF ARBITRAGE, Carter Loftus
9. FITZWILLIAM DAWSON, Old Dawson Ranch Kris Skaug
10. PATCHWORK AMAZIN BENTLEY, Janet & Eugene L Siddle

GN ENG PL LADIES MARE
1. DRAGONSMEADE'S INFUSION, Dragonsmeade
2. ENTHUSIASTIC, Elizabeth & Tom Burick
3. PARADIGM TOKYO ROSE, Taylor River Farm
4. SPR CHANEL, Stove Prairie Ranch
5. DREAMMASTER J'ST OUTRAJUS, Jean Stewart  Kathryn Aldinger
6. WHITNEY'S WELCOME, Liz Connor
7. HB MISS INTIMIDATION, Donna Lee-Brown
8. LIV NORAH JONES, Nicholas Pelham Robin M Pelham

WC W/T ENG PL 11 & UNDER
1. CHERRYDALE ACAPPELLA, Daniel & Leslie Kelley
2. ALMOST FAMOUS, Kourt Jester Morgans
3. PLUM HAVEN MINUET, Michael & Dawn Wade
4. PACIFIC RIM TAKE AIM, Chloe Deeb
5. TRUE GOLD, Ariana Varveris
6. WILLOWICK MAFIA PRINCESS, Terri Sturm
7. WESTENFELD BAND LEADER, Susan T Kamiler
8. JDS ABSOLUT FLAIRE, Carol Jean Pilkiewicz & Melinda Hyde
9. HVK STANDING OVATION, Katiepaige Richards

Custom Responsive Web Design by Propeller Media Works