Show Results

Grand National & World Championship Morgan Horse Show-Park Harness

October 10th, 2009

Dates: October 10-17, 2009
Location: Oklahoma City, Oklahoma
Judges: John Bennett, Darrel Bilke, Terry Jones Brennan, Rob Byers, Kristen Cater, Rick Davis, Susi Day, Lynn Harvey-McNamara, Joan Humphrey, Elizabeth McBride Jones, Robert LaPorta, Renee Lavery, Walter Lee, John McDonald, Josh Merritt, Kail Palmer-Miller, Richard Petty, Thomas Poulin, Conky Price, Scott Thacker, Lawrence Thurber

GN PARK HARNESS 2-YR
1. SYP SHOW STOPPER, Phil & Gloria Blevins
2. EQUINOX FEAR THIS, Kathleen Pierce
3. HOLLYWOOD TWENTY FOUR, Hollywood Morgans
4. BACCARAT'S WILD THYME, Gerry Rushton

GN PARK HARNESS 3-YR
1. KJM FIVE STAR, Barbara K Lindauer
2. MASTERCLASS, Tom & Joanna Meyers
3. DUTCH-MOR'S JOY, Ledyard Company LLC
4. LUX STARGAIT ANTARES, Avona L'Carttier
5. GVB CAPE TOWN, Chapel Hill Morgans LLC
6. COPPERLEAF GWENDOLYN, Caryn J Earehart
7. DEER CREEK O'BRIEN, Lisa M Shoemaker
8. RCV PRECISELY RIGHT, Kathleen S Gatien
9. JW CALL ME SWEETHEART, Judy Whitney Harris
10. SAMADHI, Chris & Janet Morris

GN PARK HARNESS 4-YR STALLION
1. MASTROIANNI, Sheryl Bartolucci
2. JDS PALADIN PAZAZZ, Tina Lessnau
3. CBMF CROWN PRINCE, Copper Beech LLC
4. HAGERBROOK SUPERMAN, Peter A Redding
5. DEER CREEK SHARPDRESEDMAN, Craig Sommers Jennifer Sommers

GN PARK HARNESS LADIES GELDING
1. NDT FRENCH IMPRESSIONIST, Copper Beech LLC
2. RYAN'S VALENTINO, C Timothy McKinley
3. SPRINGMILL STARDUST, John & Patricia Huse Family
4. THE ALCHEMIST, Loek & Robert Neimeth
5. HYLEE'S GOLDSMITH, Jane Steffenhagen
6. GILLFREE POWER PLAY, John J Jr & Barbara K Goda

GN PARK HARNESS 4-YR M/G
1. STNY PT HARLEQUIN ROMANCE, Patricia West & William Shean
2. TEMPTATION'S FIRST STAR, Linda D Sheridan
3. INDIANCREEK AMERICAN GIRL, Copper Beech LLC
4. CEDAR CREEK DANSEUR, Edward & Jane Leonard
5. WNDC CHAIRMAN OFTHE BOARD, Windcrest Farms
6. WS SPORTING GIFT, Liz Connor

GN PARK HARNESS MARE
1. HVK ANCIENT CRY, Helen & John William Crawford
2. MEM BONNIE BLUE, John & Nancy Hendricks
3. AZEEDADS LUCKY STAR, Chris & Andrea Kelley
4. SIGNED SEALED DELIVERED, Kimberly B Germ-Cramer
5. MSV MISS JUDY, Kathleen Pierce

GN PARK HARNESS STALLION
1. JW THAT SPECIAL FLAIRE, Frances P Pugh
2. SYP HIGH DEFINITION, Heidi E Kunkel
3. BOXFORD BRAVURA, Theodore & Elaine Olsen
4. CVH CELTIC COMMAND, Catherine Haynes

WC FUT PARK HARNESS 3-YR
1. QVM JOCELYN ROSE, Krista Headley
2. DRAGONSMEADE ELEVATION, Dragonsmeade
3. MERRIEHILL HOME STRETCH, Ruthann Peterson
4. MASTERCLASS, Tom & Joanna Meyers
5. GORDEL'S DELIVERANCE, George E & Glendel Campbell
6. INDIAN CREEK CIPRIANI, John & Patricia Huse Family
7. THY KINGDOM COME, Charles P Connor
8. COPPERLEAF GWENDOLYN, Caryn J Earehart
9. RCV PRECISELY RIGHT, Kathleen S Gatien

GN PARK HARNESS M/G
1. DIABLO IN RED, Mendonhall, Inc
2. WHITEMUD DIXIE DANCEKING, Patricia C Lloyd
3. GRANDEMEANOR, Stephanie & Thomas Connor
4. TARA'S MOJO, Kathy & William Taylor

WC FUT PARK HARNESS 2-YR
1. MERRIEHILL BLACK BETTY, Graycliff LLC Lynn & Jeff Yelton
2. CEDAR CREEK FLAMBEAU, Cedar Creek Farm Larry A Bolen
3. SPRINGMILL DECLARATION, John & Patricia Huse Family
4. JDS SWEET OBSESSION, Debbie LaMay
5. MACH ONE, James Hangley & Tracy Fietz
6. SUNNY ACRES MISS SCARLET, Kathryn Gallant
7. HOLLYWOOD TWENTY FOUR, Hollywood Morgans

GN PARK HARNESS JR EXH 16 & 17
1. INTREPID DYNASTY, Daniel & Leslie Kelley
2. THE ALCHEMIST, Loek & Robert Neimeth
3. WNDC CHAIRMAN OFTHE BOARD, Windcrest Farms

GN PARK HARNESS AM MASTERS
1. EVOLUTION, Donna Jean Zimmerman
2. SLB DA VINCI, Sheryl Bartolucci
3. QUEEN'S GUARDIAN, Vegas Valley Morgans
4. WS COMMANDING SPIRIT, Patricia C Lloyd

GN PARK HARNESS JR EXH 15 & UNDER
1. AMHF DOUBLE MISS C, Michael & Dawn Wade
2. GILLFREE POWER PLAY, John J Jr & Barbara K Goda
3. CEDAR CREEK UPROAR, Madelyn Bell

GN PARK HARNESS AM M/G
1. MEM ULTIMATE STAR, The Brown/Klein Family
2. DRAGONSMEADE FUSION, Dragonsmeade
3. AZEEDADS LUCKY STAR, Chris & Andrea Kelley
4. JW PHANTOM, Linda D Sheridan
5. CELEBRITY MARQUEE, Nicola Varveris

GN PARK HARNESS AM STALLION
1. EL-TORO, Tom Connor
2. BELLEROPHON, Steven T Handy
3. BOXFORD BRAVURA, Theodore & Elaine Olsen
4. THE NOBLEST, Thomas G & Theresa L Brisco
5. JDS PALADIN PAZAZZ, Tina Lessnau

WC PARK HARNESS 4-YR
1. MASTROIANNI, Sheryl Bartolucci
2. STNY PT HARLEQUIN ROMANCE, Patricia West & William Shean
3. DEER CREEK SHARPDRESEDMAN, Craig Sommers Jennifer Sommers
4. JDS PALADIN PAZAZZ, Tina Lessnau
5. CEDAR CREEK DANSEUR, Edward & Jane Leonard

GN PARK HARNESS YOUTH FINALS
1. WHITEMUD DIXIE DANCEKING, Patricia C Lloyd
2. JDS PALADIN PAZAZZ, Tina Lessnau
3. STONECROFT SUDDEN IMPACT, Loek & Robert Neimeth

WC PARK HARNESS LADIES
1. HVK ANCIENT CRY, Helen & John William Crawford
2. NDT FRENCH IMPRESSIONIST, Copper Beech LLC
3. SIGNED SEALED DELIVERED, Kimberly B Germ-Cramer
4. MEM BONNIE BLUE, John & Nancy Hendricks
5. RYAN'S VALENTINO, C Timothy McKinley
6. SPRINGMILL STARDUST, John & Patricia Huse Family

WC PARK HARNESS 3-YR
1. QVM JOCELYN ROSE, Krista Headley
2. MERRIEHILL HOME STRETCH, Ruthann Peterson
3. KJM FIVE STAR, Barbara K Lindauer
4. LUX STARGAIT ANTARES, Avona L'Carttier
5. MASTERCLASS, Tom & Joanna Meyers
6. DRAGONSMEADE ELEVATION, Dragonsmeade
7. DUTCH-MOR'S JOY, Ledyard Company LLC
8. DEER CREEK O'BRIEN, Lisa M Shoemaker
9. GORDEL'S DELIVERANCE, George E & Glendel Campbell
10. GVB CAPE TOWN, Chapel Hill Morgans LLC

WC PARK HARNESS
1. SYP HIGH DEFINITION, Heidi E Kunkel
2. JW THAT SPECIAL FLAIRE, Frances P Pugh
3. DIABLO IN RED, Mendonhall, Inc
4. TARA'S MOJO, Kathy & William Taylor
5. GRANDEMEANOR, Stephanie & Thomas Connor

WC PARK HARNESS JR EXH
1. INTREPID DYNASTY, Daniel & Leslie Kelley
2. THE ALCHEMIST, Loek & Robert Neimeth
3. AMHF DOUBLE MISS C, Michael & Dawn Wade
4. GILLFREE POWER PLAY, John J Jr & Barbara K Goda
5. WNDC CHAIRMAN OFTHE BOARD, Windcrest Farms
6. CEDAR CREEK UPROAR, Madelyn Bell

WC PARK HARNESS 2-YR
1. SYP SHOW STOPPER, Phil & Gloria Blevins
2. CEDAR CREEK FLAMBEAU, Cedar Creek Farm Larry A Bolen
3. SPRINGMILL DECLARATION, John & Patricia Huse Family
4. BACCARAT'S WILD THYME, Gerry Rushton
5. JDS SWEET OBSESSION, Debbie LaMay
6. SUNNY ACRES MISS SCARLET, Kathryn Gallant
7. EQUINOX FEAR THIS, Kathleen Pierce
8. HOLLYWOOD TWENTY FOUR, Hollywood Morgans

WC PARK HARNESS AM
1. EL-TORO, Tom Connor
2. THE NOBLEST, Thomas G & Theresa L Brisco
3. MEM ULTIMATE STAR, The Brown/Klein Family
4. AZEEDADS LUCKY STAR, Chris & Andrea Kelley
5. JW PHANTOM, Linda D Sheridan
6. BELLEROPHON, Steven T Handy
7. BOXFORD BRAVURA, Theodore & Elaine Olsen
8. CELEBRITY MARQUEE, Nicola Varveris

WC PARK HARNESS AM MASTERS
1. EVOLUTION, Donna Jean Zimmerman
2. SLB DA VINCI, Sheryl Bartolucci

Custom Responsive Web Design by Propeller Media Works